Dışişleri Bakanlığı: “İsrail’den Rum Yönetimi’nin provokatif politikalarına destek anlamına gelecek adımlardan kaçınmasını bekliyoruz”
Date Added: 08 Mayıs 2023, 10:22

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’den barış ve huzur ortamına olumsuz etkileri olabilecek ve silahlanma yarışına yol açacak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin provokatif politikalarına destek anlamına gelecek adımlardan kaçınmasını beklediklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, Rum yönetiminin silahlanma faaliyetleri ve İsrail Savunma Bakanı’nın Rum tarafını ziyareti ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin silahlanma faaliyetlerini artırmakta olduğu ve bu Rum politikasının silahlanma yarışına yol açtığı Bakanlığımız tarafından uluslararası toplumun dikkatine yazılı ve sözlü olarak defaatle getirilmektedir.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin huzur ve istikrar ortamını zehirleyen bu saldırgan politikasını bazı Devletler, bilerek veya bilmeyerek, cesaretlendirmektedir. İsrail Savunma Bakanı’nın resmi ziyaretini de bu çerçevede değerlendirmekteyiz. İsrail makamlarına Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Türk Halkı adına konuşma veya tasarrufta bulunma hakkı olmadığını ayrıca hatırlatmak isteriz.

Bölgemizde bulunan ülkelerden biri olan İsrail’den barış ve huzur ortamına olumsuz etkileri olabilecek ve ayrıca silahlanma yarışına yol açacak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin provokatif politikalarına destek anlamına gelecek adımlardan kaçınmasını bekliyoruz.”

İsrail’in, Kıbrıs Türk Halkının kendi egemen Devletinde güven içerisinde yaşamayı temin edecek tek yol olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin iki devletli çözüm önerisini açık fikirlilikle değerlendirmesini bekliyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ayrıca, İsrail ile iyi ilişkiler tesis etmekten memnuniyet duyacaktır.