Dışişleri Bakanlığı: “Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması gerçeklerden kopuk”
Date Added: 03 Kasım 2022, 12:20
Dışişleri Bakanlığı’ndan Rum yönetimine tepki

Dışişleri Bakanlığı, KKTC’nin BM’ye sunduğu anlaşma taslağına ilişkin GKRY Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün yaptığı açıklamayı eleştirdi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün önceki gün BM’nin KKTC’de konuşlandırılmasıyla ilgili KKTC’nin BM’ye sunduğu taslak anlaşma konusunda yaptığı açıklama üzerine, Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü önceki gün (1 Kasım 2022), Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) topraklarında konuşlanması ve faaliyetlerine ilişkin KKTC’nin BM’ye sunduğu anlaşma taslağına ilişkin olarak, gerçeklerden kopuk bir açıklama yapmıştır. KKTC ve BM ilişkileri, sadece Kıbrıs Rumlarını temsil eden Rum Yönetimine yorum yapma hakkı vermediğini kayda geçirmekte yarar görülmektedir.
KKTC, BM Barış Gücü’nün ülkemizdeki varlığı ve faaliyetlerini iyi niyetimiz sayesinde sürdürebildiğini, ayrıca ülkemizdeki varlığı ve faaliyetleri için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu gerek yazılı gerek şifahi her vesileyle kayda geçirmiştir.
Tüm bu çağrılarımıza ve ihtiyaca karşın BM, bugüne kadar, bu hususta,  herhangi bir adım atmaktan imtina etmiştir. Sayın Bakanımız, Eylül 2022’de New York’a yaptığı ziyaretleri sırasında, proaktif bir adım atarak BM Sekreteryasına yapıcı bir anlaşma taslağı sundukları ve bu taslağa ilişkin olarak BM’nin makul bir sürede görüşlerini beklediğini de belirtmişlerdir.
BM ve BM Barış Gücü ile ilişkilerimize her daim değer verdik, vermekteyiz. Ancak BM’nin, bir ülkedeki faaliyetlerini o ülke ile yapacağı bir anlaşma çerçevesinde yürütebileceğinin de altının çizilmesi gerekmektedir.  İki tarafın kabul edebileceği bir anlaşmaya varmak önceliğimizdir. Bir anlaşmaya varılamaması halinde KKTC haklarını saklı tutmaktadır.”