Dışişleri Bakanlığı: “Kıbrıs Türk halkını fazlasıyla memnun etti”
Date Added: 02 Mayıs 2023, 10:52

Dışişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Meclisi’nin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 12. Genel Kurulu’nda oy birliği ile gözlemci üyeliğe kabul edilmesinin, Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkını fazlasıyla memnun ettiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın, Cumhuriyet Meclisi’nin TÜRKPA’da gözlemci üyeliğe kabul edilmesi hakkında yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, BM 77. Genel Kurul toplantısında BM üyesi ülkelerden devletimiz KKTC’nin resmen tanınması gerektiğini ifade etmelerinin ardından, 11 Kasım 2022’de Türk Devletleri Teşkilatı’na KKTC’nin anayasal ismi ile gözlemci üyeliğe kabulü ve şimdi de TÜRKPA’ya gözlemci üyeliğe kabul kararı, kardeş Türk devletleri ile ilişkilerimizin güçlenerek gelişmesine katkı sağlayacağı aşikardır.

Karar ayrıca, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs konusunda iki Devlet esasına dayanan yeni vizyonun doğru, gerçekçi, bölgesel ve küresel konjektür ile uyumlu olduğunun da teyididir.

Ortak tarih, kültür ve kimliği olan, ayrıca Türk dilini konuşan Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkelerine gösterdikleri dayanışma için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, bu uğurda emek ve çaba gösterenleri kutluyoruz.”