Dışişleri Bakanlığı, KKTC hava sahasının ABD savaş uçakları tarafından ihlal edildiği iddialarına ilişkin basın açıklaması yaptı
Date Added: 31 Ekim 2022, 11:21

Dışişleri Bakanlığı tarafından KKTC hava sahasının ABD savaş uçakları tarafından ihlal edildiği iddialarına ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Açıklama şöyle: “Son günlerde basında yer alan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hava sahasının Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ait savaş uçakları tarafından ihlal edildiği yönündeki Rum kaynaklı haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Askeri bir konuda gerçek dışı haber yaparak Rum kaynakların anlamsız bir gerginlik yaratmaya çalıştığı açıktır.

Ülkemiz hava sahası çevresinde gerçekleşen her türlü faaliyet,  ilgili kurumlarımız tarafından sürekli olarak, yakından takip edilmektedir. Söz konusu savaş uçaklarının faaliyetleri esnasında KKTC hava sahasını ihlal etmeden geri dönüş yaptıkları gözlemlenmiştir.

Bilinmelidir ki tatbikat esnasında oluşabilecek senaryolar önceden değerlendirilmiş ve gerekli tertibat alınmıştır. Bu bağlamda vurgulamak isteriz ki KKTC halkının güvenliği her zaman için başta Anavatan Türkiyemiz olmak üzere Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri komutanlığımızın mutlak güvencesi altındadır.