Eide: “Akıncı ile Anastasiadis BM’den Cenevre Konferansı’nın devamı niteliğinde bir toplantı için hazırlık talebinde bulundu”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in mart ayı başında Cenevre Konferansı’nın devamı niteliğinde bir toplantı gerçekleştirilmesi için BM’den hazırlık yapılması talebinde bulunduğu bildirildi.
Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakereler kapsamında dün bir araya gelen liderlerin, çözümlenmemiş konuları ele almak için şubat ayında haftada bir görüşeceği, bundan sonraki ilk görüşmenin 9 Şubat Perşembe günü yapılacağı, müzakerecilerin ise rutin toplantılarına devam edeceği kaydedildi.
BM Genel Sekreteri’nin İyi Niyet Misyonu Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, ara bölgede Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında gerçekleştirilen görüşme sonrasında Eide açıklama yaptı.
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, görüşmede, 12 Ocak’ta Cenevre’de gerçekleştirilen Kıbrıs konferansından bu yana ve 18-19 Ocak’ta Mont Pelerin’de temsilciler düzeyinde gerçekleştirilen sonraki toplantılarda yaşanan gelişmelerin değerlendirildiğini kaydetti.