Eide: “Anastasiadis masaya döndü. Görüşmeler seçimden sonra”
Date Added: 08 Nisan 2015, 10:33

Önceki akşam adaya gelen ve dün liderlerle görüşen ile görüşen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in masaya döneceğini belirtti.

Eide, her iki liderle görüşmesinde liderlerin kendisine müzakerelerin başlaması için ortada engel kalmadığını belirttiklerini de söyledi. Eide, Kıbrıs sorununun dünyanın değişik yerlerinde bulunan diğer 30 sorundan en çözülebilir olanlardan birisi olduğunu da ekledi ve Kıbrıs sorunu için “Mükemmel derecede çözülebilir” nitelemesinde bulundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs müzakerelerinin başlayacağını fakat KKTC’deki seçimler dolayısıyla bunun için kesin bir tarih vermesinin mümkün olmadığını söyledi. Seçimlerin ardından haftalarla ölçülebilen bir sürede Kıbrıs görüşmelerini başlatmayı hedeflediklerini kaydeden Eide, BM İyi Niyet Misyonu ofislerinde düzenlediği basın toplantısında kendisinden önce 24 kişinin aynı görevle Kıbrıs’ta bulunduğunu ve Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılamadığını, fakat kendisinin son olduğunu düşündüğünü ve 2015’in belirleyici bir yıl olacağını söyledi.
Eide, bu görüşünü Kıbrıs’ın her iki tarafındaki liderlere ilettiğini ve ikisinin de şu anki durumun müsait olduğunu söylediğini de dile getirdi.
Eide, görüşmelerin aynen kaldığı yerden devamı konusunda liderlerin hemfikir olduğunu, BM’den kendi ekibinin hem Kıbrıs hem New York’ta gerekli çalışmaları yaptıklarını ve her iki taraftaki müzakere heyetlerinin de her an görüşmelerin yeniden başlamasına hazırlıklı olduklarına inandığını açıkladı.
“2015 BELİRLEYİCİ OLACAK”
“2015 yılının belirleyici bir yıl olacağına çok inanıyorum” diyen Eide, geride bırakılan krizin, şimdi daha önce üzerinde anlaşılmış tüm belgeler ışığında neden daha fazla işbirliği içinde çalışılması gerektiğini gösterdiğini ifade etti.
Liderlerin görüşme sıklığını değiştirmesi ve her ay iki kere olmak üzere, müzakere heyetlerinin de bundan daha sık bir araya gelmesi gerektiği kaydeden Eide, Kıbrıs’ta sadece liderler için değil Ada üzerinde yaşayan herkes için belirleyici bir dönem olduğunu kaydetti.
Masadaki konular arasında çözümlenemeyecek hiçbir madde bulunmadığını ve irade olduktan sonra hepsinin çözümünün olduğunu belirten Eide, müzakerelerin yeniden başlama tarihinin ise belirsiz olduğunu söyledi.
Eide bir soruya karşılık, Türkiye’de en üst düzeyde yaptığı görüşmelerde Türkiye’nin sorunun çözümüne ciddi desteği bulunduğunu gördüğünü, sadece Türkiye değil ilgili diğer ülkelerin de sorunun çözümünü beklediklerini dile getirdi.