Eide: “Burada çok yakın gelecekte bir şeyler olacağına dair bir şey göremiyorum”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile ayrı ayrı görüşmesinin ardından, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yakın gelecekte bir gelişme beklemediğini söyledi.
Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdiği 2 saatlik görüşmenin çıkışında basına yaptığı açıklamada, “Ani bir gelişme olacağını göremiyorum. Burada çok yakın gelecekte bir şeyler olacağına dair bir şey göremiyorum” dedi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM’nin yardımcı olmaya devam edeceğini açıkladığına işaret eden Eide, adadaki temaslarında BM tarafından atılacak adım olup olmadığını veya tarafların adım atmaya hazırlıklı olup olmadığını görmeyi amaçladığını söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin tarafların gelinen aşamayı değerlendirmeleri gerektiği görüşünde olduğunu anımsatan Eide, bu sürecin devam etmekte olduğunu kaydetti.
Espen Barth Eide, eşitlik temelinde federal bir çözümü öngören BM parametreleri ile ilgili olarak “BM’nin sadık kaldığı, mevcut BM parametrelerinde devam etmek istiyoruz, ancak günün sonunda bunun için her iki tarafın da istekli olması gerekir” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı ise Eide ile görüşmesi öncesinde ve sonrasında basına açıklamada bulunmadı.