Eide, Denktaş ile görüştü
Date Added: 08 Temmuz 2015, 10:38

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sürdürülen müzakerelerde taraflara yardımcı olan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Başkan Serdar Denktaş ile görüştü.
Espen Barth Eide, görüşmenin başında basına yaptığı açıklamada, müzakerelerde ilgi çekici bir aşamaya girildiğini, hemen hemen tüm konuların birbirleriyle bağlantılı şekilde görüşülmeye başlandığını kaydetti.
Müzakerelerde görüşülecek pek çok konunun daha bulunduğunu ancak sürecin başarı ile sonuçlanacağı konusunda umutlu olduğunu ifade eden Eide, “Bir süredir iyimserdim, ama son haftalarda yer alan görüşmelerin ardından daha da iyimser oldum” dedi.
Varılacak antlaşmanın her iki toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmesi gerektiğini de kaydeden Eide, bu çerçevede siyasi yelpazede tüm kesimlerin düşüncelerini almanın görevinin önemli parçalarından biri olduğunu söyledi.
DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, Müzakerelere destek vermek istediklerini ancak, desteklerini beyan etmeden önce gelişmeleri öğrenmeleri gerektiğini kaydeden Denktaş, “Kıbrıslı Türklerin beklentilerinin karşılanması durumunda, destek verenlerden olmak istiyoruz” dedi.