Eide: “İki liderden duyduklarımdan cesaretlendim”

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, iki toplum liderinden duyduklarının kendisini cesaretlendiğini belirtti.
Rum radyosunun haberine göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.
İki liderin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması taahhüdü ile sadakatini tespit ettiğini belirten Eide, Kıbrıs sorununun çözümüne dair yegane bir fırsat bulunduğunu ve bunun da kaybedilmemesi gerektiğini ifade etti. Eide, müzakereler sürecinde zaman takvimi bulunmadığını söyledi.
Rum haber kaynaklarına göre Eide, iki liderin bir araya geleceği 11 Mayıs’taki yemekte, müzakerelerin resmen ne zaman başlayacağına karar verileceğini ifade etti.
“Sadece Kıbrıslılar tarafından Kıbrıs’ta sağlanacak bir anlaşmanın” zamana dayanıklı olabileceğini belirten Eide, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, gelişmeleri yakından takip eden ve uygun zamanda kendi rolünü oynamaya hazır olan BM Genel Sekreteri ile görüşme fırsatına sahip olacağını da söyledi.
Habere göre Eide ile Anastasiadis arasındaki görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.
Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, ileriki adımlara ilişkin görüş alış verişinde bulunulan görüşmeyi çok iyi nitelendirdi.