Eide: “Liderleri yalnız bırakmayın”
Date Added: 04 Ağustos 2015, 10:11

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide Kıbrıs sorununu çözmek için yürütülen müzakerelerin gidişatından çok memnun olduğunu ancak toplumların liderleri yalnız bırakmaması gerektiğini söyledi.

Eide Gazimağusa’da, Mağusa inisiyatifi aktivistleri ile dün akşamüstü bir araya gelerek müzakereler ve çözüm hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Espen Barth Eide ise Mağusa inisiyatifi üyeleriyle tanışmanın kendisi için büyük zevk olduğunu kendilerini uzaktan takip ettiğini ancak onları yerlerinde ziyaret edip ne düşündüklerini yakından dinlemek istediğini söyledi.

Eide müzakerelerin iyi yolda olduğunu ve be nedenle kendisini oldukça rahat hissettiğini belirterek, “Liderler birbirlerine güvenmelerinin yanı sıra eskiden müzakereleri sekteye uğratan küçük detaylarda kaybolmaktansa büyük resmi düşünüyorlar” dedi. Mağusa inisiyatifi ile yaptığı görüşmede tartışılan konularla ilgili ortaya sürülen fikirlerin sürece yardımcı olabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Bir sivil toplum inisiyatifinin güçlü bir şekilde angaje olmasını görmek hem önemli hem de cesaretlendiricidir. Kıbrıs sorununun çözümü tüm Kıbrıslıların içindir. Benim için değil. Liderler bu süreci yürütüyorlar ve onların yürütmesi çok önemi çünkü bu konuyla uğraşmak için demokratik yollarla seçildiler. Ancak Liderler yalnız bırakılmamalı. Siyasiler faydalı olabilir ancak her şeyi de siyasilere bırakmayın. Bunu eski bir siyasetçi olarak, kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum.” (Kıbrıs Gazetesi)