Eide: “Mayıs 2016’dan önce referandum mümkün”
Date Added: 10 Temmuz 2015, 10:51

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, çözüm müzakerelerden daha fazla olduğunu, Mayıs 2016’dan önce bir referandum olasılığının bulunduğunu söyledi.

Eide, ada genelindeki ziyaret ve temasları çerçevesinde, Güney Lefkoşa’daki Görsel Sanatlar ve Araştırma Merkezi/Severis Vakfı’nda (CVAR/Severis Foundation) müzakerelerle ilgili bir konuşma yaptı, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Eide, sürecin gerçek olamayacak kadar iyi ilerlediğini, herkesin kafasında “Acaba bu bir kum pas mı?” sorusunun olduğunu ancak müzakerelerin geçekten de çok güzel yürüdüğünü söyledi.

Liderler arasındaki görüşmelerin bugün altıncısının yapılacağını kaydeden Eide, müzakereciler ve ekipleri arasında geçen her görüşmede iki taraf arasındaki görüş farklılıklarının biraz daha azaldığını söyledi.

“Bu nasıl mümkün olabilir? Bunun cevabı Kıbrıs sorununun, var olan zorluklara rağmen mükemmel şekilde çözülebilir olmasıdır” diyen Norveçli diplomat, bunun dışında üç unsurun gerekli olduğunu söyledi.

Eide, bunlardan birinin liderler ve toplumlar arasındaki güven, ikincisinin samimi irade ve üçüncüsünün ise liderlik olduğunu, her iki tarafta da ilk kez bu üç unsurun eşzamanlı olarak var olduğunu belirterek “Bu gerçekten özel bir durum” dedi.

Espen Barth Eide, buna ek olarak geçmişle kıyasla her iki tarafın müzakerelerde farklı bir yaklaşım sergilediğini, ortaya çıkan sorunları sürüncemede bırakmak yerine, çözme isteği gösterdiklerini anlattı. (Kıbrıs)