Eide: “Müzakerelere dönülmesi için ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyim”
Date Added: 27 Ocak 2015, 12:01

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs’ta tıkanan müzakerelerin aşılması ve masaya dönülmesi için ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğunu söyledi.
BM Güvenlik Konseyi, kapalı oturumda Kıbrıs’taki son durum ve müzakerelere ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Toplantıda Espen Barth Eide ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim Konsey üyelerini bilgilendirdi.
Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Eide, halen taraflar arasında müzakerelere dönülmesi konusunda bir çıkmaz yaşandığını ifade ederek, “Hidrokarbon sorununun iki tarafa da zarar verdiği görülmeye başlandı. İki tarafın da bu sorunu aşmak için samimi iradesi var. Müzakerelere dönülmesi için ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyim” dedi.
Kıbrıs’taki son temaslarına göre bugün daha umutlu olmasına rağmen yakın gelecekte gerçekleştirilecek bir toplantılarının olmadığını da belirten Eide, tıkanıklığın çözümü için iki tarafın da adım atması gerektiğini söyledi.
Toplantıda Rum gazetecilerin tıkanıklığın sorumlusunun kim olduğuna ilişkin sorularına “Birilerini suçlamanın anlamı yok önemli olan buradan nasıl çıkılacağı” şeklinde cevap veren Eide, aynı gazetecinin “Kıbrıs’ı Türkler işgal etti niye onları suçlamıyorsunuz?” sorusu üzerine de, “Bu sizin tarih anlayışınızla ilgili. Siz sorunun tarihini bir yerden başlatırsınız onlar başka bir yerden. Bu durum Adem ve Havva’ya kadar uzanır. Geçmişe değil gelecekte bu sorunun nasıl çözüleceğine odaklanmalıyız” dedi.