ELAM kimdir?

Kıbrıs Rum kesiminde faaliyet gösteren aşırı sağ eğilimli ve ırkçı Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM) 2008 yılında kuruldu. Adayı Yunanistan’a ilhak amacıyla hareket eden EOKA-B’nin uzantısı olan grup, Kıbrıs’ta sürdürülen iki toplumlu iki bölgeli federasyon çabalarına karşı çıkarak, sınır kapılarının kapatılması yönünde bildirilerde bulunmaktadır. Aşırı Yunan milliyetçiliği ideolojisi ile hareket eden örgüt, kurulduğu günden beridir KKTC ve Kıbrıs Türkler aleyhine yayınladığı bildiriler ve düzenlediği organizasyonlar ile bilinmektedir.
Kıbrıs’ta gerek Kıbrıslı Türklerin gerekse Kıbrıs’a göç eden yabancı uyruklu kişilerin ve özellikle Müslümanların varlığından rahatsız olan örgüt, Müslüman mültecilerin KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçerek adanın demografik, dinsel ve kültürel yapısını bozduklarını iddia etmektedir.
Öte yandan ELAM gerek yaptığı ırkçı açıklamalarda gerekse bu açıklamaları şiddete dönüştürdüğü saldırılarda en büyük desteğini Yunanistan’da 1993 yılında kurulan ve Neo-Nazizm ideolojisi ile hareket eden aşırı sağ görüşlü Altın Şafak Partisi’nden almaktadır. Altın Şafak Partisi, ELAM’ın kardeş gurubu olarak anılmakta ve parti üyeleri sıklıkla Güney Kıbrıs’a giderek ELAM örgütüne mensup kişilere akıl hocalığı yaparak onları kendi ideolojileri çerçevesinde eğitmektedir. ELAM örgütünün gerçekleştirdiği birçok ırkçı faaliyette Altın Şafak partisine mensup kişiler de boy göstererek ELAM’a destek belirtmektedir.
ELAM örgütünün 2010 yılında Larnaka’da gerçekleştirilen bir festivalde Kıbrıslı Türk müzisyen Sertunç Akdoğu’yu bıçaklayarak ölüme terk etmesi, faşist örgütün Kıbrıslı Türklere olan kin ve nefretinin en büyük örneklerinden biridir. Olayın zanlıları için yasal süreç başlatılsa da, dava beraatla sonlanmıştır. Yine bir konferans vermek üzere Limasol’a giden 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın bulunduğu salona ellerinde sopalar ve meşalelerle baskın düzenleyen faşist örgüt üyeleri hiçbiri ceza almadan olaylardan sıyrılmayı başarmıştır. Sınır kapılarının açılması ile birlikte Güney Kıbrıs’a araçlarıyla geçen Kıbrıslı Türklere sıklıkla fiziksel ve sözlü saldırılarda bulunan faşist ELAM örgütü, Rum polisinin keyfi davranışları sebebiyle ceza almadan kurtulduğu bu ırkçı olayları fanatik bir şekilde sürdürmektedir.