Erenköy Direnişi’nin 57’nci Yıldönümü ve Erenköy Şehitlerini Anma Töreni yapıldı

Şanlı Erenköy Direnişi ve Erenköy Şehitlerini Anma Günü’nde Erenköy Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Cumhurbaskanı Ersin Tatar, Şehitlik Özel Defterine şunları yazdı:

“Aziz şehitlerimiz, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü, bağımsızlığı ve vatan bildiği topraklardaki insanca yaşaması uğruna büyük fedakarlıkları katlanarak kan ve canla yarattığınız ulusal mücadele tarihimizde çok önemli bir yeri bulunan Erenköy Direnişinin 57. Yıldönümünde  bir kez daha manevi huzurunuzdayız.

Sizler ulusal mücadele tarihimizde ikinci Çanakkale Destanı olarak yer alan Erenköy Direnişinde  Türkün onur ve şerefini ayaklar altında çiğnetmediniz. Canlarınız pahasına Kıbrıs Türk halkının Anavatan Türkiye ile olan yegane irtibat bölgesini düşmana terk etmediniz. Halkımızın kutsal direnişinde çok önemli olan nefes borusunu korudunuz. Bu uğurda toprağa düştünüz. Kıbrıs Türk halkı bugün kendi vatanında kendi devletinin çatısı altında özgür ve korkusuz olarak yaşıyorsa bunu siz aziz şehitlerimizi borçluyuz. Erenköy direnişini yaratarak tarihe büyük bir destan yazdığınız bu topraklarda rahat uyuyunuz. Siz Aziz şehitlerimizden aldığımız ilham ve güçle, mücadeleye devam edecek, emanetlerini ayaklar altında çiğnetmeyecek, sizleri unutmayacak ve unutturmayacağız. Manevi huzurunuzda bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyoruz, ruhlarımız şad olsun, vatan size minnettardır. “

KTBK Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk de Şehitlik Özel Defterine şunları yazdı:

“Aziz şehitlerimiz, Kıbrıs Türk halkının uğradığı haksızlık ve zulme cesaretle, feragatle karşı koyarak canınız pahasına bağımsızlığına kavuşturduğunuz bu güzel vatanda kahramanlığınızla
destanlaştırdığınız Erenköy Direnişinin yıldönümünde manevi huzurunuzda bulunmanın gururunu yaşıyoruz. Sizler Kıbrıs Türk halkının bekası için sahip olduğunuz her şeyden vazgeçerek bu vatan parçasına koştunuz.  Üzerinde bulunduğumuz bu toprakları temiz kanlarınızla sulayarak vatan yaptınız.

Yapmış olduğunuz fedakarlıklar sayesinde bugün Kıbrıs Türkü kendi vatanında hür ve huzurlu bir şekilde yaşamaktadır. Yüce Türk milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de KKTC’nin attığı her adımda daima onun yanında ve en büyük destekçisi olmaya devam edecektir. Bizlere emanet ettiğiniz bu güzel vatanı ve adadaki Türk varlığını, ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyor, sizleri minnet ve şükran duygularımızla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz, ruhunuz şad olsun.”

GKK Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ise özel deftere şunları kaydetti:

“Erenköy kahramanları Aziz şehitlerimiz, Kıbrıs Türkünün çelik kalesi ve özgürlük mücadelesinin başlangıcı Şanlı Erenköy Direnişinin 57. Yıldönümünde bir kez daha manevi huzurunuzdayız.

Siz bereketçi, siz öğrenci, siz mücahit ve mücahidelerimizle birlikte Kıbrıs Türk halkının direniş ateşini yaktığı bu toprakları kahramaca savunarak, Türk milletine zincir vurulamayacağını Türkün hiçbir zaman bağımsızlık ve özgürlüğünden vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha gösterdiniz. Aziz şehitlerimiz sizlerin özgürlük mücadelesi, azim ve kararlılığınız bizlere ve bizden sonra gelecek nesillerimize ışık tutmaktadır. Atalarımızdan sizlere, sizden bize emanet edilen bu kutsal vatan topraklarında rahat uyuyunuz. Bizler vatanı savunmanın ne olduğunu yazmış olduğunuz Erenköy Destanından öğrendik.

Sizleri rahmet ve minnetle anıyor manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz, ruhunuz şad olsun.”

Erenköy Mücahitler Derneği Başkanı Mustafa Arıkan törende yaptığı konuşmada, Erenköy mücahitlerinin canlarını vatan için feda ettiğini dile getirerek, Türkiye ve İngiltere’de öğrenci olan 563 kişinin sandallarıyla 31 Mart 1964’te Erenköy’e çıktığını söyledi.

Erenköy’e çıkmadan önce Zir Kampında TMT yemini ettiklerini ifade eden Arıkan,  vatanı korumak için her şeyi göze aldıklarını belirtti.

Erenköy ile ilgili bir belgesel çekilmesi yönündeki taleplerini aktaran Arıkan, Anavatan Türkiye’nin katkısı olmadan ekonominin kalkınamayacağını ve Kıbrıs sorununun çözülemeyeceğini söyledi.