Ergün Olgun: “Altyapıyı oluşturmaya başlayabiliriz”
Date Added: 17 Mart 2015, 10:45

Kıbrıslı Türk Müzakereci Ergün Olgun, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda Kıbrıs Türk tarafının olumlu bir perspektif çizdiğini, Kıbrıs Rum tarafının da aynı şekilde hareket etmesi halinde görüşmelerin sonuç alıcı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi adına altyapıyı oluşturmaya başlayabileceklerini söyledi.
Ergün Olgun müzakerelerin Nisanda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından kaldığı yerden devam etmesi konusunda ümitli olduğunu söyledi.
Kıbrıs Türk Müzakere Heyeti’nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide ile yaptığı görüşmenin ardından Kıbrıs Gazetesinin sorularını yanıtlayan Ergün Olgün görüşmede Eide ile yeni başlamasını tasarladıkları müzakere süreci ile ilgili görüş alıverişinde bulunduklarını aktardı.
Müzakereci Olgun Kıbrıslı Rum meslektaşı Andreas Mavroyannis’in de müzakerelerin yeniden başlaması için nisan ayında doğacak fırsattan bahsettiğini, uluslararası toplumun da bölgede istikrar sağlanabilmesi adına adadaki sorunun çözülmesi gerektiğini düşündüğünü anlattı.