Ertuğ: “Doğu Akdeniz’de kimse savaş istemiyor”

Kıbrıs açıklarında Barbaros Hayrettin Paşa gemisinden Rumlara mehter marşıyla verilen cevabı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Doğu Akdeniz’de savaş tamtamları ve mehter marşını değil, barış şarkılarını ve dostluk türkülerini duymak isteriz” şeklinde yaptığı yorumu eleştirilere neden oldu. Yaşanan gelişmeyi Haberal Kıbrıslı gazetesine değerlendiren eski müzakerecilerden Osman Ertuğ, asıl provakasyonun Türkiye değil, Rum tarafında olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz’de kimsenin savaş istemediğini vurgulayan Ertuğ, “Doğu Akdeniz’de kimse savaş istemiyor.

Kimse derken bizim tarafın savaş istediğini sanmıyorum. Bizim yapmakta olduğumuz Türkiye ile iş birliği içerisinde halk birliği mücadelesidir” şeklinde konuştu.

Ertuğ, sözlerine şöyle devam etti: “Kıbrıs’ın kaynağı aslında halkların ortak malıdır. Mademki durum böyle o zaman müstakbel ortaklar olarak birlikte faydalanmamız gerektiğini düşünüyorum.

Daha önceden sondaj konusu yazılı olarak yapılmıştı. Ancak Rum tarafı bunu kabul etmedi.  Halbuki bu konularda birlikte hareket etmek gerekir diye düşünüyorum. Rum tarafına baktığımızda ortaklığa hazır olmadıklarını görüyorum.”

(Haberal Kıbrıslı)