Ertuğ: “Eide, Güney’de neredeyse istenmeyen adam ilan edildi. Bunları aşmamız gerekiyor”

Bir televizyon programına katılarak Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Osman Ertuğ, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin uluslararası toplumu temsil ettiğini ve “Basının söylediklerini konu alarak Espen Barth Eide’ye saldırmak, sürece saldırmak anlamına gelir. Eide, Güney’de neredeyse istenmeyen adam ilan edildi. Bunları aşmamız gerekiyor” dedi.
“Önümüzde yeni bir dönem var, görüşmeler kaldığı yerden devam edecek” ifadesine yer veren Osman Ertuğ, sürecin yapıcı, yapılandırmış, sonuç alıcı ve kesin şekilde devamı için tarafların yoğun şekilde çalışması gerektiğini kaydetti.
Ertuğ, müzakerelerin askıda kaldığı 6 aylık sürede ayak sürüyenlerin zaman kazandığını ifade ederek, “Dünyanın Kıbrıs Türk tarafının çözüm stratejisini izlediği açıkça görüldü” dedi.
6 ayın bir kayıp olduğunu ifade eden Osman Ertuğ, “Bu süre içinde diplomasi durmadı ama çok önemli ilerlemeler kaydedilebilirdi. Hatta referandum noktasına gelinebilirdi. Karşı taraf zaman kazanmış olabilir ancak kimin isteksiz olduğu kimin ayak sürüdüğü de ortaya çıkmış oldu. Kıbrıs Türk tarafının uzlaşı stratejisi izlediği bir kez daha görüldü” ifadesine yer verdi.
Hedefin 2015 yılı içinde referandum olduğunu belirten Ertuğ, bunun mümkün olup olmayacağının masada anlaşılacağını söyledi.