Ertuğ: “Kıbrıslı Türkler’in Gazimağusa Limanı’ndan AB ülkeleriyle eşit şartlarda doğrudan ticaret yapabilmesi sağlanmalıdır”
Date Added: 21 Ocak 2015, 12:14

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Kıbrıslı Türkler’in Gazimağusa Limanı’ndan Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle eşit şartlarda doğrudan ticaret yapabilmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Avrupa Birliği’nden Rum engelini aşıp Kıbrıslı Türkler’in AB ile doğrudan ticaret yapmasına imkan vermesini bekliyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ertuğ, kendisine yöneltilen bir soruya verdiği yanıtta, Kıbrıs Türk halkının AB ülkeleriyle doğrudan ticaret yapmasının bir hak olduğunu belirtti.
Ertuğ, “Doğrudan Ticaret bizim hakkımız; bunun karşılığında bizden taviz beklenmesi, hele kapsamlı çözümün bir parçası olan kapalı Maraş’ın talep edilmesi, Kıbrıs Rum tarafının saptırma politikasının bir ürünü olup, gündem değiştirmeye yöneliktir,” dedi.
Osman Ertuğ, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün, Kıbrıs Rum tarafının engellemelerine takıldığını, bu engeli aşmanın Avrupa Birliği’nin bir sorumluluğu olduğu kadar, Kıbrıs Türk halkına karşı ahlaki bir yükümlülük olduğunu ifade etti.