Ertuğ: “Rum tarafı masadan kaçışı kamufle etmeye çalışıyor”
Date Added: 20 Ocak 2015, 10:19

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, BM Genel Sekreteri’nin Ada’daki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili son raporunun yayınlanmasını fırsat bilen Kıbrıs Rum tarafının, gerek rapora gerekse Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’ye karşı saldırı kampanyası sürdürdüğünü vurguladı. Bu yolla masadan kaçışın kamufle edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Ertuğ, Rum tarafını Ortak Açıklama’ya riayet etmeye çağırdı.

Ertuğ, BM raporunda yer alan eksikliklerin giderilmesi için girişimlerinin sürdüğüne de dikkat çekti.

Ertuğ yazılı açıklamasında, Rum Sözcü Hristodulides’in raporu ağır bir dille eleştirdiğine ve bu arada Türk tarafına karşı suçlama oyunu yürüttüğüne dikkat çekti.

Hristodulides’e detaylı yanıt vermek niyetinde olmadıklarını kaydeden Ertuğ, koparılan gürültüyle Rum tarafının masadan kaçmasının kamufle edilmeye çalışıldığını ifade etti.

Hristodulides’in rapora yönelik eleştirileriyle Rum tarafının, Güvenlik Konseyi’nin raporla ve Barış Gücü’nün görev süresiyle ilgili olarak ay sonunda alacağı kararı kendi lehlerine etkilemeyi amaçladığını kaydeden Ertuğ, iddiaları ne olursa olsun Kıbrıs Rum tarafının gerçekleri örtbas edemeyeceğini belirtti.

Ertuğ, Kıbrıs Rum tarafının, raporun Kıbrıs Türk halkının 50 yılı aşkın bir süredir tabi tutulduğu izolasyon ve kısıtlamalara çok geç ve sınırlı da olsa değinmesine tahammül edemediğini ve bunun sorumluluğunu Türkiye’nin omuzlarına yüklemeye çalıştığını kaydetti.