Ertuğruloğlu: “Ayin İzinleri için kriterlerimiz var”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, dün gerçekleşen Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Rumlar’ın KKTC’de dini ibadetlerini yerine getirmelerinde bazı kriterleri göz önünde tuttuklarını söyledi.

Ertuğruloğlu bu çerçevede Gazimağusa’daki Ay İkserino kilisesinde ayin yapılmasına izin vermediklerini belirtti.

Ertuğruloğlu, din ve inanç özgürlüğünü engellemeye çalışmadıklarını, din ve inancın siyasete alet edilmesini engellemeye çalıştıklarını belirtti.
KKTC topraklarında, Rumların siyasi mesaj verme adına dini özgürlüğü istismar etmelerine izin vermeyeceklerini söyleyen Ertuğruloğlu, üç tane kilise belirlediklerini, buralarda hiçbir kısıtlama olmaksızın ayine izin verdiklerini, her kilisede her istenilen anda ayin yapma talebini tasvip etmediklerini kaydetti.

Ertuğruloğlu, ayin konusunda tartışmaların çok yoğun olduğu bir dönemde bir Rum papazın ziyaretine geldiğini, hiçbir şikayette bulunmadığını ifade etti.
Söz konusu kilisede sürekli ayin yapma talebi olduğunu, Rumların amacının “burası bizimdir” mesajı vermek olduğunu dile getiren Ertuğruloğlu, halkın bir kısmının da söz konusu kilisede ayin yapılmasından rahatsız olduğunu söyledi.