Ertuğruloğlu : “Çözüm çabaları geçen hafta İsviçre’de bitti”

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta 50 yıldır BM’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde sürdürülen görüşmelerin ve çözüm çabalarının geçen hafta İsviçre’de bittiğini ifade etti.
Ertuğruloğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında KKTC’yi ziyaret eden yabancı parlamenterler ve gazetecileri kabul ederek, Kıbrıs sorunu ve müzakere süreci ile ilgili brifing verdi.
Brifinglerde, Ertuğruloğlu, yabancı parlamenter ve gazetecilere Kıbrıs sorunu tarihçesi ile müzakere sürecinde gelinen son aşama hakkında bilgiler verdi.
Ertuğruloğlu, parlamenter ve gazetecilerin yeni dönemde KKTC’nin nasıl bir yol izleyeceği ile ilgili sorularını da yanıtladı.
Kıbrıs’ta iki devlet bulunduğunu ve bundan sonra artık Kıbrıs’ta bu iki devletin iyi komşuluk ilişkileri içerisinde geleceği inşa edebileceğini kaydeden Ertuğruloğlu, “bundan sonra Kıbrıs’ta müzakere olmayacak” demediğini, ancak bundan sonra müzakere olacaksa müzakerelerin iki devlet arasında olabileceğini söyledi.

KKTC’nin önünde birçok seçenek bulunduğunu ve Anavatan Türkiye’nin desteğiyle masadaki tüm seçeneklerin değerlendirilebileceğini belirten Ertuğruloğlu, Kıbrıs adasında barış ve huzurun Kıbrıs Türk halkı tarafından her zaman korunacağını vurguladı.