Ertuğruloğlu: “Helen adasının Türk azınlığı değiliz”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu dün Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Ertuğruloğlu, “Biz bir Helen adasının Türk azınlığı değiliz” dedi.

Bugüne kadar “Rumlar neden Kıbrıslı Türklerle müzakerelerde neticeye varmak istesin” sorusunun cevabını kimsenin veremediğine işaret ederek, Rumların buna, bir çözüme ihtiyacı olmadığını kaydetti.
Rum tarafına “bizim başka çaremiz yoktur, müzakereleri bir yere bağlamak zorundayız” mesajı verildiği sürece bir anlaşmaya varılamayacağını söyleyen Ertuğruloğlu, “Rumlar neden böyle bir neticeye varmak istesinler?” diye sordu.
Ertuğruloğlu, Rumlara tanınmışlık verilmesini eleştirerek, “Bu tanınmışlığın kendilerine sağladığı avantaj ve faydalarını neden kendilerine eşit görmedikleri Kıbrıs Türkleriyle paylaşmak istesinler?” diye sordu.
Rum tarafında yaklaşan seçimlere işaret eden Ertuğruloğlu, Rum halkının, çözüm için çalışan bir Rum lideri desteklemeyeceklerinin bilindiğini kaydetti.
50 yıldır devam eden müzakere sürecinde, en ufak bir başarı şansı olmadığını vurgulayan Ertuğruloğlu, Rumlara bu mazereti yaratan uluslararası camianın Kıbrıs konusunda başarıya varılmamasının garantörü olduklarını söyledi.
“Kıbrıs konusunda yapılan hatalardan dönülmesi lazım” psikolojisiyle, Kıbrıs konusundan sonuç alınamayacağını vurgulayan Ertuğruloğlu, Türk insanının barışçı insanalar olduğunu, hakkını koruma istediğini, müzakere sürecinden sonuç alınmasını beklediğini belirtti.
“Başka seçeneğimiz yok dediğiniz zaman, bizi Rum’un insafına bırakırsınız” diyen Ertuğruloğlu, “Biz bir Helen adasının Türk azınlığı değiliz” şeklinde konuştu ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’in son beyanatından örnekler verdi.