Ertuğruloğlu İslam Kalkınma Bankası Genel Başkanı Haccar ile görüştü Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu,  İslam Kalkınma Bankası Genel Başkanı Bender bin Muhammed bin Hamza Al Haccar ile görüştü.
Görüşmede, bankanın, genelde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekonomisi özelde de yüksek eğitim, turizm ve ülke altyapısına nasıl destek yapabileceği konuları ele alındı.
Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, İslam Kalkınma Bankası Genel Merkezi’nde yer alan görüşmede, İslam Kalkınma Bankası Genel Başkanı Haccar’a KKTC ile ilgili bilgiler verdi.
Ertuğruloğlu, Haccar’a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisi, “ekonominin lokomotifi olan yüksek eğitim ve turizm” hakkında detaylı bilgiler aktardı, KKTC’yi daha yakından tanıması için ülkeye davet etti.
KKTC’nin İslam İşbirliği Teşkilatı’nda gözlemci üye olarak yer aldığını ifade eden Ertuğruloğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler ile KKTC arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.
Kıbrıs Türk halkına yıllardır haksız ambargolar uygulandığını ifade eden Ertuğruloğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin KKTC ile yapacağı işbirliklerinin Kıbrıs Türk halkına faydalarının olacağını söyledi.
Haccar’a Kıbrıs müzakereleri hakkında da bilgiler veren Ertuğruloğlu, Kıbrıs sorunu tarihçesi ile ilgili de bilgiler aktardı.
Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İslam Dayanışma Fonu İcra Direktörü İbrahim Abdullah Al-Khuzayem ile de görüştü.