Ertuğruloğlu: “Kıbrıs’ta var olmaya devam edeceğiz”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Kıbrıs’ta bugün varız var olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve beraberindeki heyet, dün TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Kıbrıs konusu ele alındı. Bakan Ertuğruloğlu, Rum tarafında cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını, aynı şekilde KKTC’de parlamento seçimlerinin gündeme geldiğini söyleyerek seçim süreçlerinin sonrasında artık Kıbrıs’ta yeni bir sayfa açılacağını dile getirdi.

“Rum devletinin, bizi bunca yıldır ambargolar altında yıpratan, ezdiren ve kendine mahkum kılmaya çalışan politikasından Kıbrıs Türkü’nün kurtarılması gerekir” diyen Ertuğruloğlu, bu noktada artık KKTC’de hem iç siyasetimizde yeni sayfalar açma hem de dış siyasetimizde 50 yıllık başarısızlığı kanıtlanmış süreçten biran önce kurtulma ve yeni modeller, parametreler ve sayfalar açarak, önümüzü netleştirme mücadelesi içerisindeyiz” dedi.

Kabulde yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta büyük bir kalkınma potansiyeli olduğunu belirtti ve KKTC ekonomisini daha da geliştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

KKTC’nin seçimlerden sonra kendine yeni bir yol haritası çizeceğini aktaran Akdağ, “Biz de Türkiye olarak buna destek vereceğiz. Rum tarafını Batının şımarttığı bir çocuk gibi görüyorum. Keşke böyle yapmasalardı, yanlış yaptılar. Özellikle AB’ye zamansız, uygunsuz ve haksız biçimde sokuşları bence nihai çözümü zorlaştırdı” diye konuştu.

Akdağ, şöyle devam etti:

“Uluslararası hukuktan gelen garantörlük hakkımız ve sorumluluğumuz var. Bunu elbette yerine getireceğiz. Bunu Rum tarafının da Rumlarla kim hareket ediyorsa hepsinin bilmesi lazım. Yanlış bir şeye heveslenmesinler. Akıllarının köşesinden bile geçmesin. Hem ada olarak Kıbrıs hem de Kıbrıs’ın etrafındaki deniz sahası oradaki iki toplumun hakkıdır. Biz bunu kesinlikle Rumların tek taraflı olarak sahiplenmesine müsaade edemeyiz. Politik duruşumuz bu” dedi.