Ertuğruloğlu: “Kimse hayal görmesin, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs adasında var olacaktır”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 28 Haziran’da İsviçre’de yapılacak Kıbrıs müzakereleri öncesinde, adadaki Türk askeri varlığının durumuna değinerek, “Kimse hayal görmesin, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs adasında var olacaktır.” dedi.
Ertuğruloğlu, İsviçre’nin Crans-Montana kentinde 28 Haziran’da devam edecek Kıbrıs müzakereleriyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Ertuğruloğlu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Kıbrıs Türkleri ve Rumlarının iki eski ortak olduğunun altını çizdi.
Sorunun temelinde Rum tarafının Türkleri ortak değil azınlık olarak görmesinin yattığını vurgulayan Ertuğruloğlu, eşitsizlik temelinde sürdürülen müzakere sürecinde eşitliği temel unsur olarak kabul edecek bir anlaşmayla masadan kalkmanın teknik ve diplomatik açıdan mümkün görünmediğini dile getirdi.
Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta bir anlaşmayı talep ve arzu edenin Kıbrıs Türk halkı olduğunu belirterek, “Anlaşma olmayacaksa da anlaşma olmadığının BM tarafından resmen deklare edilmesi gerekir. O yüzden Crans-Montana’nın gerçekten bir son olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Rum tarafı (adanın tümünü ele geçirmek için) 1963’te yaptıklarını tekrarlama yoluna giderse Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkına sahip olması gerektiğini vurgulayan Ertuğruloğlu, “Dolayısıyla kimse hayal görmesin, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs adasında var olacaktır ve Türkiye’nin gerektiği takdirde, keyfi değil tabii ki, tek taraflı müdahale hakkı da olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.