Fly Kıbrıs Hava Yolları ilk uçuşunu gerçekleştirdi
Date Added: 17 Nisan 2023, 10:15

Kıbrıs Türkü’nün göklerdeki yeni gücü Fly Kıbrıs Hava Yolları,  dün İstanbul – Ercan seferiyle uçuşlara başladı.

“Kıbrıs artık her yere daha yakın” sloganıyla Kıbrıs Türk havacılık tarihinde  mihenk taşı olmayı hedefleyen Fly Kıbrıs Hava Yolları, ilk misafirlerini İstanbul Havalimanı – Ercan destinasyonunda ağırladı.

İlk sefer, adını Şampiyon Melekler’den alan “Melekler Takımı” isimli Airbus A320 uçağı ile gerçekleşti. Ercan Uluslararası Havalimanı’na inen ilk Fly Kıbrıs uçağı, su takıyla karşılandı.

Kıbrıs’ın yeni havayolu Fly Kıbrıs’ın ilk uçuşuna Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu; Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, eski Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Türkiye ve KKTC’den gazeteciler ve turizmciler katıldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan 13 yıldır bu anı beklediklerini kaydederek şunları söyledi.
“Kendimize ait bir hava yolu şirketini, kendimizin kullanacağı base’inin burada olacağı bir uçağa kavuşmanın heyecanı içindeydik. Nihayet bugün bu gerçekleşti. Bu heyecanı bu mutluluğu bize tattıran üç genç arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Umarım daha da büyüyecek bu şirket ve satın alıp da uçurduğumuz kendi hava yolu şirketimiz olacak. Önümüzdeki süreçte belki bu yerli hava yolu şirketini milli hava yolu şirketi haline getirebilmenin de yollarını konuşacağız. Tekliflerimizi ve değerlendirmelerimizi yapacağız. Her şeyi ile bizim olan bir hava yolu şirketi. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu “Meşakkatli bir süreç ve bu meşakkatli süreç sonundaki genç girişimci arkadaşlarımızın girişimiyle özlediğimiz ve gerçekten de olması gereken, gerek ülkemizdeki gerek turizm adası, eğitim adası oluşumuzdan dolayı bir taraftan uğraştığımız ama uğraşma süreci içinde olduğumuz yeni doğan bu hava yolu şirketinin girişimiyle başlatılan bu seferlerin bugün ilkini hep birlikte gerçekleştirdik.” Dedi.

Ataoğlu, 2010 yılından beri bekledikleri olayın bugün gerçekleştiğini vurgulayarak, “Ülkemiz adına genç girişimci arkadaşlarıma çok teşekkür ederim, başarılarının devamını dilerim. Ülkemize de bir çağrımız olsun, bütün herkes artık bu hava yolu ve bundan sonra kurulacak olan bu girişimci gençlerimiz gibi hava yolu şirketlerine de sahip çıkmamız gerekir. Tekrardan hayırlı olsun. Genç arkadaşları da kutluyorum.” dedi.

Bir hayalin gerçekleştiğini ifade eden Serdar Denktaş da, “ Önce bu hayali kurup zoru başararak bu hayali gerçekleştiren genç yatırımcılarımızı kutluyorum. Bir risk alarak bu yola çıktılar ama başarılı olacaklarından hiç kuşkumuz yok. Kıbrıs’ın malı bir hava yoludur bu hava yolu. Sahip çıkmamız, onlara destek vermemiz, cesaretlendirmemiz daha da gelişmelerini sağlayabilecek. Hayırlı uğurlu olsun, başarılarının devamını diliyorum.” dedi