Güneyde, Katsurudis’in ihracı ve Yorgacis ile Erotokritu’nun görevlerinden azli gündemde
Date Added: 15 Mayıs 2015, 11:28

Güney Kıbrıs’ın gündemi, AKEL Milletvekili Nikos Katsuridis’in partiden ihraç edilmesi ve Rum Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis ile Rum Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu’nun görevlerinden azli haberleri ile çalkalanıyor.
AKEL Milletvekili Nikos Katsuridis aleyhinde, Mormenekşe davası olarak bilinen, Kıbrıslı Türk’e ait arazinin yasadışı yollarla Rum Telekomünikasyon İdaresi’ne (CYTA) satılması skandalına adının karışmasının akabinde, AKEL Merkez Komitesi’nce disiplin soruşturması başlatılması veya partiden ihracı konusunda adım atılmıştı.
Öte yandan Rum Hukuk Dairesi’ndeki gerginlik de tırmanıyor. Rum Başsavcı Kostas Kliridis, Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotorkritu’nun uygunsuz hal ve tavırları ile Katma Değer Vergisi beyanlarına dair cezai soruşturmalarındaki icraatları nedeniyle görevinden azledilmesi için dün, Yüksek Mahkeme’ye başvurdu.
Bu arada, Rum Hukuk Dairesi’nin, Rum Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis aleyhinde, bankada yaşanan skandallar nedeniyle görevinden azli için gerekli olan hukuki altyapıyı saptadığı da ifade edildi. Habere göre Rum Hukuk Dairesi, Yorgacis’in yargılanmasıyla ilgili hukuki altyapıyı “çıkarlar çatışması” olarak tespit etti.