Genel

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en eski ve köklü kurumlarından olan Enformasyon Dairesi, Kıbrıs Türk Basın Tarihi’nin en yakın tanıklarından biridir. 1964 yılında kurulan ve Kıbrıslı Türklerin dış dünyaya açılan penceresi olarak hizmet veren Kıbrıs Türk Enformasyon Merkezi, ilerleyen zaman içerisinde kendini geliştirmiş ve 1974 Barış Harekâtından sonra enformasyon akışını sağlamak amacı ile Daire seviyesine getirilerek Enformasyon Dairesi adını almıştır. Basınımızın güçlenmesinde merkezi bir rol üstlenen Enformasyon Dairesi, bir yandan ülkemizde yaşanan gelişmelerin dünya basınındaki yansımasını takip ederken, bir yandan da politika üretme süreçlerine katkı sağlamaktadır.

Enformasyon Dairesi’nde dünya basını takip edilip, KKTC gündeminin nabzı tutularak ülkemizle ilgili çıkan haberlerin tercümesi yapılmaktadır. Dünya ve KKTC medyasındaki gündeme dair gelişmeler doğru ve hızlı bir şekilde devletin ilgili makamlarına iletilmektedir. Ayrıca Kıbrıs konusu ve gündemdeki diğer gelişmelerin yer aldığı çeşitli bültenler hazırlanarak dairemiz elektronik posta listesinde kayıtlı bulunan birçok medya mensubu, misyon şefi, kurum ve kuruluşa internet aracılığıyla günlük olarak gönderilmekte ve sosyal medyada etkin bir şekilde paylaşılmaktadır.

Enformasyon Dairesi aynı zamanda yerli ve yabancı basın mensuplarının işlerini daha kolay ve özgürce yapabilmeleri için akreditasyon işlemleri, mihmandarlık, basın merkezlerinin kurulması ve yönetilmesi gibi birçok faaliyeti aynı anda yürütmektedir.

İletişim teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü gelişmeleri de yakından takip eden Enformasyon Dairesi, yeni metod ve yaklaşımlar ışığında web ve mobil tabanlı uygulamalar ile sosyal medya alanlarında da hizmet vermektedir.