Hasipoğlu: “Tek amacımız adaletin tecelli ettiğini görmek”
Date Added: 06 Nisan 2023, 10:00

Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel Komite Başkanı, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, İsias Otel dosyasında sürecin usulüne uygun olarak ilerlediğini görmekten memnun olduklarını belirterek, “Tek amacımız adaletin tecelli ettiğini görmek… Suçluların en ağır cezayı almasını talep edeceğiz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin (TC) adaletine, yargısına güvendiklerini vurgulayan Hasipoğlu, dosyayla ilgili şu an 5 tutuklu olduğunu, soruşturmanın genişletilmesine devam edildiğini kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel Komite, Ankara temaslarını tamamlayarak, dün sabah Adıyaman’a geçti.

UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığındaki heyet 6 Şubat’ta meydana gelen depremde, Gazimağusa TMK ekibinin hayatını kaybettiği Adıyaman’daki İsias Otel enkazının bulunduğu bölgeye siyah çelenk bırakarak, burada basına açıklama yaptı.

Oğuzhan Hasipoğlu burada yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen depremle ilgili başlatılan adli sürecin izlenmesi amacıyla oluşturulan komitenin 8 milletvekili ile Adıyaman’da olduğunu ifade etti.

“Bu büyük bir acı… Türk milletinin başı sağ olsun” diyen Hasipoğlu, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

“Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin acısı bizim de acımızdır. Hayatımız devam ettiği müddetçe bu acıyı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz” vurgusu yapan Hasipoğlu, depremin ilk gününden itibaren Adıyaman’a uçak gönderildiğini, gerekli girişimlerin yapıldığını kaydetti. Oğuzhan Hasipoğlu, KKTC olarak Adıyaman özelinde ve depremden etkilenen 11 ile katkı koymaya çalıştıklarını söyledi.

Komitenin özel bir görevi olduğunu dile getiren Hasipoğlu, İsias davası olarak bilinen soruşturmada 35 KKTC vatandaşının hayatını kaybettiği İsias Otel’le ilgili sürecin devam ettiğini belirtti. Hasipoğlu, Gazimağusa TMK öğrencileri, öğretmenleri ve ailelerinin hayatlarını kaybettiğini ifade ederek, “Bu acıyı unutmamız mümkün değildir” dedi.

Bununla ilgili bir soruşturma başlatıldığına işaret eden Hasipoğlu,  Adıyaman Valisi ve Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmeler yaptıklarını ve soruşturma dosyası ile ilgili gerekli bilgileri aldıklarını söyledi.

Çok fazla dosya olmasına karşın özel olarak İsias dosyasına savcılık makamı tarafından ilgi ve alaka olduğunu vurgulayan Hasipoğlu, dosyayla ilgili tüm raporlara erişildiğini ve enkaz kalkmadan numunelerin alındığını belirterek, numunelerin inceleme için İstanbul Teknik Üniversitesi’ne gönderildiğini kaydetti.

Şu an dosyada 5 tutuklu olduğunu ifade eden Hasipoğlu, daha fazla tutuklunun olabileceğine dair soruşturmanın genişletilmesine devam edildiğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin adaletine, yargısına güvendiklerini vurgulayan Hasipoğlu, KKTC vatandaşlarının, dosyanın süreciyle ilgili haber beklediğini belirtti. Sürecin usulüne uygun olarak ilerlediğini görmekten memnun olduklarının altını çizen Oğuzhan Hasipoğlu, tek amaçlarının adaletin tecelli ettiğini görmek olduğunu ve bunun ailelerin de beklentisi olduğunu vurguladı.

Süreci takip edeceklerini dile getiren Hasipoğlu, “Günün sonunda suçluların en ağır cezayı almasını talep edeceğiz” dedi.

Depremin değil hatalı binaların, kolon çalan, kolon kesen, malzemeden çalan müteahhitlerin ve bina sahiplerinin öldürdüğünü vurgulayan Hasipoğlu, bunun önüne herkesin geçmesi gerektiğini kaydetti. Davaların caydırıcılık anlamında özel öneme sahip olduğunu dile getiren Hasipoğlu, “İsias davası sadece KKTC’nin davası değildir. TC’nin de davasıdır” diye konuştu.

Bu davanın sonucunun kendileri için çok önemli olduğunu belirten Hasipoğlu, heyeti kabul eden ve bilgi aktaran Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür ederek, “Sürecin milletim adına takipçisi olacağız” dedi.