Herkese kesinti var Kilise’ye yok
Date Added: 13 Ocak 2015, 10:46

Kamu maliyesini, kamu personelinin maaşında kesinti yaparak, özelleştirmeyle ve hatta Kıbrıs (Rum) Havayolları şirketini kapatarak toparlamaya çalışan Anastasiadis hükümetinin Kilise’ye dokunmadığı, devlet bütçesinden, din adamlarının maaşları için yıllık 6 milyon 500 bin Euro ödemeye devam ettiği bildirildi.
Rumca yayınlanan gazeteler Anastasiadis hükümetinin başta Hristofyas döneminde alınan, devletten ödenen din adamlarının maaşından yüzde 15 kesinti yapılması kararını benimsemesine karşın daha sonra ertelediğini yazdı.

Anastasiadis hükümeti ile Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposluğu ve Başpiskopos II. Hrisostomos arasındaki ilişkilerin din adamlarına ödediği maaşlardan yüzde 15 kesinti yapılması kararının uygulanmasına olanak tanımadığına vurgu yapılıyor.
Habere göre III. Makarios’un Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanlığı döneminde yapılan anlaşma uyarınca Rum yönetimi 700 din adamı için Kilise’ye maaş katkısı yapıyor. Kilise ise anlaşmada geçen binlerce dönümlük kilise arazisini “devlete” devretmedi.