Hristofidis “Okullarda 74’ü getiren olgularla ilgili gerçeği anlatmıyoruz”

Rum tarafında faaliyet gösteren “Kıbrıs Üniversitesi” Rektörü Konstantinos Hristofidis, “Bugün okullarımızda çocuklarımıza gerçeği söylemiyoruz, daha doğrusu 1974’ü gündeme getiren olgularla ilgili gerçeği anlatmıyoruz” dedi.
Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesine göre Hristofidis “Çocuklara 1974’ü gündeme getiren olgularla ilgili gerçeği anlatmıyoruz. Öğretmenler ulusal yıldönümlerinde salt milliyetçilik gerekçelerini okuyor ve öğrencileri kinle donatıyor. Bunlar münferit durumlar da değil” diye konuştu.
Bunun “suç niteliğinde bir hata olduğunu” vurgulayan Hristofidis “Çünkü gençlerin hayal gücü ve yaratıcılığını beslemek başka, onları yalan ve sahte duygularla büyütmemiz başka şeydir. Dolayısıyla barış, tolerans ve dostluk odaklı bir eğitim stratejisi üzerinde odaklanmak, hataları kabul etme, geçmişi kabul etme, özellikle de güçlü işbirliği bağları kurmak zorundayız” ifadesini kullandı.
Hristofidis, 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti kurulduğunda, ortak bir eğitim sistemi oluşturulmadığını hatırlatarak “Bunun sonucunda iki toplum çocukları arasında güven işleyemedik. Geleceğe dair ortak vizyon oluşturmadık. Vizyon olmadan ilerlenemez. Güven ve saygı olmadan sağlıklı bir devletin temelleri atılamaz” dedi.