İkinci Cenevre Konferansı 28 Haziran’da başlayacak

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında Cenevre’de yapılması planlanan Kıbrıs Zirvesi’nin tarihini açıkladı.
BM Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 5’li konferans Genel Sekreter Antonio Guterres’in himayelerinde Akıncı, Anastasiadis, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile gözlemci AB temsilcilerinin katılımıyla 28 Haziran Çarşamba günü başlayacak.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 28 Haziran’da Cenevre’de yeniden başlayacak Kıbrıs müzakerelerinin açılışına katılmayı planladığını belirtti.
Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, konferansta diğer başlıklarla güvenlik konusunun da ele alınacağını ancak uzlaşma sağlanıp sağlanamayacağının görüşmelerde belli olacağını ifade etti.
BM’den yapılan açıklamada, Kıbrıs müzakerelerinin 28 Haziran’da Cenevre’de tekrar başlayacağı duyurulmuş, müzakerelere Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ile İngiltere’nin ve gözlemci olarak Avrupa Birliği’nin katılacağı belirtilmişti.