İngiliz Yüksek Komiseri Todd: “Kıbrıslı Türkler’in izolasyon altında olduğu nesnel gerçekliktir”
Date Added: 09 Şubat 2015, 11:34

İngiliz Yüksek Komiseri Damian Roderick (Ric) Todd Güney Kıbrıs’ta yayınlanan haftalık Kathimerini gazetesine verdiği mülakatta “Kıbrıslı Türkler’in İzolasyon altında olduğu nesnel gerçekliktir, ve Genel Sekreter’in geçen ocak ayında Güvenlik Konseyi’ne yönelik raporunda tekrar edilen noktalardan biridir.” dedi.

Todd, İngiltere ve AB’nin KKTC ile Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü ileri götürmek niyetinde olduğunu da açıkladı. Todd “AB’nin bu konudaki politikası, gerek AB’nin gerek BM’nin Kıbrıslı Türklerin izolasyonunu hafifletmek için önlemler alacaklarını söyledikleri 2004’ten beri vardır. İngiltere, AB’nin bütün üyelerinin yaptığının aynını ve oy birliğiyle uzlaşılanları yapıyor. Dolayısıyla, bu AB’nin bir hedefidir” dedi.

Todd ayrıca ana müzakere konuları arasında artık hidrokarbonun da olacağı Kıbrıs müzakerelerinin, Nisan’dan önce başlamasını gerçekçi bulduğunu anlattı.
Todd Güney Kıbrıs’ın Rusya ile askeri anlaşma imzalama olasılığı konusunda Rum yönetimini uyardı. Todd, olası bir askeri anlaşma konusunda Rum yönetiminin AB’de Rusya’yla ilgili var olan ortak tutumu dikkate almak zorunda olduğuna vurgu yaptı.