İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler KKTC bayrağının indirilmesi emrini veren Belediye Başkanını protesto etti
Date Added: 13 Aralık 2021, 11:58

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler, Waltham Forest Belediyesi önündeki direğe çektikleri KKTC bayrağının, Rumların tepkilerinin ardından indirilmesi emrini veren Belediye Başkanı Grace Williams’ı protesto etti.

Eylem esnasında devam etmekte olan Belediye Meclisi toplantısına Kıbrıslı Türkleri temsilen 3 Kıbrıslı Türk katıldı. Kıbrıs Türk Gençlik ve Aile Birliği İngiltere Başkanı Nafiya Horozoğlu toplantıda Williams’a hitaben konuşma yaptı.

Birlikten yapılan açıklamaya göre Horozoğlu, Başkan Grace Williams’a “Neden benim etnik kökenimdeki insanlara karşı ayrımcılık yapıyorsun? Varlığımız seni neden rahatsız ediyor? Britanya bayrağını çektikten sonra aşağı indirirsem bütün Britanyalılar gücenmez mi?” diye hitap etti.

“Etnik kimliğimizin simgesi olan bayrağımızı indirip, Kıbrıs Türklerine açıkça ayrımcılık ve ırkçılık yaptınız” diyen Horozoğlu, “Biz buradayız ve hiçbir yere gitmeyeceğiz” vurgusunu yaptı. Horozoğlu taleplerini de “Williams’in derhal istifa etmesi, özür dileyerek bayrağımızın tekrar yukarıya çekilmesi ve Waltham Forest Belediyesi’nden bir özür açıklaması” şeklinde sıraladı.