Kalın: “Ön koşulsuz bir şekilde Yunanistan’la bütün bu konuları konuşmaya hazırız”
Date Added: 29 Temmuz 2020, 10:25

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Yunanistan’la bütün bu konuları; Ege, kıta sahanlığı, adalar, hava sahası, arama tarama çalışmaları ve Doğu Akdeniz diğer bütün ikili konuları konuşmaya hazırız.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk’te katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Kalın bir soruya ilişkin “Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde biz önkoşulsuz bir şekilde Yunanistan’la bütün bu konuları; Ege, kıta sahanlığı, adalar, hava sahası, arama tarama çalışmaları ve Doğu Akdeniz diğer bütün ikili konuları konuşmaya hazırız.” karşılığını verdi.

Buna paralel olarak yürümesi gereken bir diğer sürecin de Kıbrıs’ta KKTC ile Rum Kesimi’nin ihtilaflı bölgeler üzerine müzakerelere başlaması gereği olduğunu vurgulayan Kalın, “Doğu Akdeniz’in bir çatışma alanı olmaktan bir barış denizine dönmesi için hiçbir ön koşul, şart koşmadan buna hazır olduğumuzu ifade ettik.” dedi.

Kalın, Yunanistan’la başlatılan çalışmanın ana çerçevesinin ideolojik önyargıların bir kenara konularak bu konuda beraber çalışılması olduğunu da ifade etti.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma çalışmalarının 1 ay durdurulması ya da ertelenmesinin söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine Kalın, NAVTEX’in değişik dönemlerde yayınlandığına işaret etti. Türkiye’nin yaklaşık 10 yıldır bunu yaptığını anımsatan Kalın, şöyle konuştu:

“Son NAVTEX yayınlandığında Yunanistan tarafı çok aşırı bir tepki verdi. Sanki biz gidip hemen Meis Adası’nı işgal edecekmişiz gibi, böyle bir şey söz konusu değil. Oruç Reis’in arama tarama yapması planlanan yer Meis Adası’na 180 kilometre mesafede. Yani yanında falan, kıta sahanlığında değil. Buna rağmen Cumhurbaşkanımız, ‘madem bu müzakereler devam edecek bir görelim önümüzü, bir müddet bekletelim’ dedi. Şimdilik de bir müddet bekletebiliriz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buradaki temel ilkesinin “Biz bu müzakerelerde hep bir adım önde olalım.” şeklinde olduğunu dile getiren Kalın, “Hem Yunanistan’a hem Kıbrıs Rum tarafına mesajımız şu; ikili meselelerimizi gelin ikili şekilde çözelim, AB üyeliğini arkanıza alarak Türkiye üzerine baskı kurmaya çalışmayın, buradan netice almanız mümkün olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.