Kan donduran katliam itirafı
Date Added: 06 Haziran 2022, 12:04

Ada’nın Yunanistan’a bağlanması (Enosis) için 1 Nisan 1955 yılında ilk kanlı eylemini gerçekleştiren Rum silahlı terör örgütü EOKA’nın (Ethniki Organosis Kiprion Agoniston ‘Kıbrıslı Savaşçıların Millî Örgütü’) hayattaki iki tetikçisi olan Neoptolemos Leftis ve Athos Petridis, 1964’te Kıbrıs Türkleri’ne karşı kendilerinin de içinde yer aldıkları grupla gerçekleştirdikleri katliamları itiraf etti.

“68 Türk’ü vurduk, çukura attık”

EOKA’nın Türklere saldırmaya başladığı dönemde Nikos Sampson liderliğindeki grubun üyesi olduklarını belirten Neoptolemos Leftis ve Athos Petridis, gerçekleştirdikleri katliamları soğukkanlılıkla kamera karşısında anlattı.

Soteris Paroutis’in gerçekleştirdiği mülakatla Rum Omega TV’ye konuşan iki tetikçi, 1964 yılında farklı zamanlarda toplamda 68 sivil ve savunmasız Türk’ü, büyük araçlara doldurup, Eylence (Rum kesiminde Lefkoşa yakınındaki köy) bölgesine götürdüklerini, arabadan indirip çukurların başına dizip kurşunladıklarını sonra da şişlediklerini anlattı. Katlettikleri Türkleri iterek çukura attıklarını söyledi.

“Bir Rum canına karşılık 10 Türk canı aldık”

Neoptolemos Leftis, “1964 yılında, Gazimağusa kentinde Türk mevzilerini belirlemeye çalışan 2 Yunan subayı ve bir Rum polisin öldürülmesinin ardından, öldürülen her Rum’a karşılık 10 Türk öldürmemiz yönünde emir geldiğini, bu kararı uygulayacak 500 kişilik bir grup organize ettiklerini ve eğitimden geçtiklerini” belirtti.  Leftis, “Öldürülen her bir Rum’a karşılık 10 Türk öldürecektik ve böyle de oldu. O yüzden 68 Türk’ü öldürdük. Bana hala öldürdüğümüz 68 Türk’ü ve mezar yerlerini soruyorlar. Nerede bulacaksın ki, o kadar zaman geçmiş” dedi.

“Türkleri silahla vurup, çukurlara atarak ortadan kaybediyorduk”

Athos Petridis de gerçekleştirdikleri katliamlarla ilgili, “Biz Eylence köyü yakınlarında geçen araçları durduruyorduk. Türkler büyük arabalar, otobüslerle seyahat ediyordu. Araçların içindeki Türkleri indirip önce paralarını ve değerli eşyalarını alıyorduk. Sonra silahla vuruyor, şişliyor, çukurlara atarak ortadan kaybediyorduk”.

Kıbrıs Türklerine karşı, iki tetikçinin de itiraf ettiği gibi EOKA tarafından aynı barbarlıkla gerçekleştirilen daha birçok katliam 1974 yılına kadar devam etti.