Kıbrıs Türk ve Rum ticaret odaları, Kuzey Avrupa’da temaslarda bulunuyor

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Güney Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası, Kuzey Avrupa’daki temasları çerçevesinde İsveç’in ardından Finlandiya’ya geçti ve burada üst düzey temas ve görüşmelerde bulundu.
Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de üst düzey görüşmelerde bulunan başkanlar Fikri Toros ile Phidias Pilidis, Finlandiya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, parlamenterler ve “Kriz Yönetimi İnsiyatifi” yöneticileriyle görüştü.
İki Oda başkanı Helsinki’deki temasları kapsamında ilk olarak Finlandiya’nın eski Cumhurbaşkanı, Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari’nin kurduğu Kriz Yönetimi İnisiyatifi’ni ziyaret etti.
Görüşmelerde konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, Kıbrıs’ta barış sürecinin sonuç odaklı ilerleyebilmesi için “özveri, empati, affedici olma ve yakalanan sinerjinin kullanılması” olarak nitelendirdiği 4 ana prensibin hakim olması gerektiğini vurguladı.
Fikri Toros da, Kıbrıs’ta bir çözümün etkisinin büyük olacağını, bu yolda ilerlerken çözümün sürdürülebilir ve kalıcı kılınması için ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin artırılması gerektiğini vurguladı.
Kıbrıslı Türklerin ticaretinin önündeki en büyük engellerden biri olan standardizasyon eksikliğinin giderilmesi için Avrupa Komisyonu’na büyük görev düştüğünü belirten Toros, Kıbrıslı Türklerin AB uyum sürecinin bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı. Toros, bu yönde Finlandiya’dan destek istedi.