Kıbrıslı Rumlarda çözüme ulaşılacağı inancı “yüksek”
Date Added: 14 Eylül 2015, 10:16

Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen bir anketin sonuçları, katılımcıların yüzde 74’ünün, yürütülen Kıbrıs sorunu müzakerelerinin çözümle sonuçlanabileceğine inandıklarını ortaya koydu.
Rum Politis gazetesi “Noverna” şirketi tarafından “29 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında, bin 12 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen anketin Kıbrıs Rum toplumunun çözüme yönelik olumlu düşünceleri ancak aynı zamanda endişelerini de ortaya koyduğunu yazdı.
Habere göre ankette, “bugünkü müzakereler anlaşma ve referandumla sona ulaşabilecek mi?” sorusuna katılımcıların yüzde 74’ü olumlu yanıt verdi.
Katılımcıların yüzde 24’ü bu soruya “kesinlikle evet” yanıtını verirken yüzde 50’si “muhtemelen evet”, yüzde 19’u “muhtemelen hayır” ve yüzde 5’i “kesinlikle hayır” yanıtını verdiler.
Müzakerelerin başarılı olmasını isteyip istemedikleri şeklindeki soruya ise katılımcıların yüzde 68’i “evet” ve yüzde 9’u “hayır” derken, yüzde 21’lik bir kesim ise “konunun kendisini etkilemediği” yanıtını verdi.
Müzakerelerin bir planla sonuçlanması ve referanduma gidilmesi durumunda ne oy vereceklerinin sorulması üzerine ise katılımcıların yüzde 16’sı “kesinlikle hayır”, yüzde 10’u “muhtemelen hayır”, yüzde 40’ı “evet ya da hayır’a eşit mesafede bulunduğu”, yüzde 14’ü “muhtemelen evet” ve yüzde 16’sı “kesinlikle evet” yanıtını verdi.