Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar Rum hükümetinin bazı sınır kapılarının bir haftalığına kapatılması kararını yaptıkları eylemle protesto etti

Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak ‘Koronavirüs önlemlerini’ gerekçe göstererek bazı sınırları bir haftalığına kapatması tepkilere neden oldu. Cumartesi günü Lokmacı Kapısı’nda eylem yapıldı. Eylemcilerle Rum polisi arasında arbede yaşandı, demir bariyerler yıkıldı.

Protestoda eylemciler, Lokmacı Sınır Kapısı’nın ara bölgesinde toplanarak sınırların kapanmasını siyasi bir hareket olarak değerlendirdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Akıncı, 2. Cumhurbaşkanı Talat, Meclis Başkanı Uluçay, Başbakan Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ve TDP Genel Başkanı Özyiğit ile birlikte sivil toplum örgütleri tek taraflı kapı kapatma kararına mesajlarıyla tepki gösterdi.

ELAM dışındaki Rum siyasi partiler de Anastasiadis’in tek taraflı kapı kapatma kararına tepki gösterdi.

Rum hükümetinin önceki gün aldığı bazı sınır kapılarının bir haftalığına kapatılması kararı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan tepki çekti. Lokmacı barikatında toplanan Kıbrıslı Rumlar barikatları devirerek ara bölgeye geçti. Kıbrıslı Türkler de Kıbrıs Türk polisinden kimlik kontrolü yaptıktan sonra ara bölgeye geldi. Eylemciler daha sonra birlikte sloganlar attılar.