Kıbrıslı Türklere Lokmacı kapısında uygulanan şiddeti kabul etmemiz mümkün değildir

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Kıbrıslı Türklere karşı Rum askeri ve polisi tarafından fiziksel müdahalede bulunulması ile ilgili olarak bir Bakanlık Açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

GKRY tarafından dört geçiş kapısının çeşitli bahanelerle tek taraflı olarak kapatılmasını protesto etmek amacıyla bugün (Cumartesi) Lokmacı kapısında toplanan Kıbrıslı Türklere karşı Rum askeri ve polisi tarafından fiziksel müdahalede bulunulması ve biber gazı sıkılması kesinlikle kabul edilemez vahim bir durumdur. Olayda on vatandaşımız kontrol ve tedavi için hastaneye sevk edilmiştir. Bu gelişmelerin ardından Bakanlık olarak derhal Birleşmiş Milletler yetkilileriyle temasa geçilerek, olay şiddetle protesto edilmiş ve acil izahat istenmiştir.

Başta Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği olmak üzere, uluslararası camianın Rum tarafının tek taraflı ve keyfi bir şekilde dört geçiş kapsını kapatmasına gerekli tepkiyi vermemesinin de Rum liderliğinin bu pervasız tutumunu cesaretlendirdiği görülmektedir. Vatandaşlarımıza reva görülen bu davranışı kabul etmemiz asla söz konusu değildir. Tüm ilgili uluslararası çevreler nezdinde bu insanlık dışı olay gündeme getirilmeye devam edilecektir. Bu vesileyle yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.