Kıbrıs’ta EOKA’cıların katlettiği şehidin oğlu hukuk mücadelesini AİHM’e taşıdı
Date Added: 09 Haziran 2022, 10:42

Kıbrıs’ta terör örgütü EOKA’cılar tarafından 1963’te katledilen şehit Kıbrıs Türkü Turgut Fahri’nin oğlu Fahri Onbaşı, Kıbrıs Rum kesiminde başlattığı hukuk mücadelesini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıdı.

Fahri Onbaşı, Lefkoşa’da babasının yaşadığı ve 1963’te EOKA’cılar tarafından alındığı evinde AA muhabirine konuştu.

Onbaşı, katledilen babasının DNA testiyle kemiklerinden teşhis edilmesi, konunun yargıya taşınması ve AİHM’e giden süreci anlattı ve katliamın belgelerini AA ile paylaştı.

Babasının Kıbrıs Rum kesiminin Strovolo bölgesinde 4 Kıbrıs Türkü ile bir su kuyusunda kafasına kurşun sıkılarak infaz edildiğini ve bu bilgilendirmeyi kendilerine Kayıp Şahıslar Komitesinin 2013’te yaptığını aktaran Onbaşı, Rum polisinin bunun üzerine Kıbrıs Gazetesi aracılığıyla kendilerine ulaştığını söyledi.

Onbaşı, Rum polisine konuya ilişkin 6 sayfalık rapor verdiklerini ve bundan sonra sürecin başladığını belirterek “Biz Kıbrıs Rum kesimi ile bu sürece ilişkin, babamın öldürülmesiyle ilgili bir dava başlatmak istedik, maalesef Rum kesiminde hiçbir zaman Türkler için iç hukuk tüketilmez. Rum kesiminde bu süreçte bana bir sürü engel çıkarıldı. Bu sürecin yürümeyeceğine ilişkin sıkıntılar vardı. 2014’te Strovolo polisinde bulunan bu rapor, Rum Başsavcılığı tarafından 8 Şubat 2022’de bize rapor şeklinde geldi.” dedi.

Strazburg’un böyle bir olayın raporunun olması halinde Kıbrıs Türklerine başvuru yapabilme imkanı tanıdığına işaret eden Onbaşı, ancak raporun oluşturduğu tarihten sonraki 4 ayda bu başvurunun AİHM’e yapılması gerektiğini ifade etti.

Dosyayı Strazburg’a avukatlar aracılığıyla ilettiklerini belirti.