KKTC 36 yaşında

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı. KKTC’nin 36. kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından

Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarında yer alan resmigeçit töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “36. yılımızda Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesine önderlik eden merhum liderler Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş’ı rahmetle anıyorum. Kıbrıs Türk halkının bu adada özgür olarak yaşayabilmesi uğruna canlarını feda eden mücahitlerimiz ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını saygı ile gazilerimizi minnetle yad ediyorum.

Bu anlamlı günümüzde bizlerle birlikte olan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen aramızda bulunan  konuklarımıza ve yine farklı ülkelerden gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 21 Aralık 1963 tarihinden itibaren ortak oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlandıktan sonra, toplum olarak kendi örgütlü yapılarını oluşturmak çabası içerisinde olduklarını kaydetti.

Ortaklık devleti olarak kurulan Kıbrıs Cumhuriyetinin tek toplumlu bir yapıya bürünüp tamamen Kıbrıslı Rumların kontrolü altına geçtikten sonra, Kıbrıs Türk Halkı olarak kendi devlet örgütlenmelerini oluşturmalarının bir hak olarak ortaya çıktığını vurgulayan Akıncı, bu çerçevede geçici ve Otonom Kıbrıs Türk Yönetimlerinin ardından 13 Şubat 1975 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti, ileride oluşturulacak Federal Devletin eşit bir kanadını oluşturmak üzere kurulduğunu, 15 Kasım 1983 tarihinde ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ilan edildiğini kaydetti.

Akıncı, 25 Kasım günü BM Genel Sekreteri Antonio Guetteres’in daveti ile Rum Lider Anastasiadis ile bir araya geleceklerini, adanın huzur ve barış içinde bir geleceğe yol alabilmesi için siyasi irade ve kararlılık içinde hareket edeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Siyasi eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde  bir gelecek inşası için, meşru  hak ve çıkarlarımızı  sonuna kadar savunarak yapıcı bir tutumla orada bulunacağız. Elbette bu yapıcı anlayışımızın  muhataplarımızda da olmasını isteyeceğiz. Bu toplantının verimli ve olumlu bir adım oluşturmasını temenni ediyorum.

Ancak her zaman belirtmek ihtiyacını duyduğum bir hususun altını yeniden çizmek istiyorum. Sorun olduğu sürece elbette çözüm arayışı da devam edecektir.  Çözüme ulaştığımız  takdirde  bu gelişme tüm ilgili tarafların da hayrına olacaktır.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz ve genel anlamda enerji konusunun son yıllarda artan bir gerginliğe neden olduğuna da işaret ederek, “Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’yi dışlama politikası bu gerginliğin azaltılmasına yardımcı olmamaktadır. Sırf bu dışlama politikası uğruna coğrafi gerçekliğe ve ekonomik akla uygun olmayan projeler hayata geçirilmeye çalışılmaktadır” diye konuştu.

Akıncı şöyle devam etti:

“Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile yakın işbirliği ve kardeşçe dayanışmamızı sürdürmeye devam edeceğiz. Atatürk’ün barışçı ve çağdaş değerlerine daha ilk günden sıkı sıkıya bağlanan Kıbrıslı Türkler bu ilkeleri bundan sonra da rehber edinmeye devam edecektir.

Kıbrıslı Türkler, aradan geçen bunca yıldan ve yaşadıkları bunca acı deneyimden sonra özgürlüklerinin, özgünlüklerinin, eşitliklerinin ve güvenliklerinin tehdit altına alınmasına asla razı olmayacaklardır.

Barışın değerini savaşı yaşayarak öğrenen bir toplum olarak, Kıbrıs’ta adil ve eşitlikçi bir çözümün ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu biliyor ve görüyoruz.”