KKTC 37 yaşında

Ramazan BOZCA – Akdeniz Manşet

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 37’nci yıl dönümü nedeniyle Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Kutlamalar nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’na KKTC ve Türk Bayrakları asıldı. Bugün sabah saatlerinde düzenlenen törene KKTC Antalya Başkonsolosu Mustafa Kemal Beyazbayram, KKTC Turizm Bakanlığı Antalya Temsilcisi Nazmi Pınar, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi üyeleri, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), Türk Ocakları Antalya Şubesi ve çeşitli siyasi parti üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Antalya’da tören düzenlendi
Törenin ardından konuşan KKTC Antalya Başkonsolosu Mustafa Kemal Beyazbayram, Kıbrıs Türk halkının birçok zorluk ve mücadeleden geçerek bugünlere geldiğini belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Anadolu insanın Kıbrıs Türklerine çok büyük desteği olduğunu belirten Beyazbayram, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 37. yıl dönümünü kutlamak üzere burada bulunuyoruz. Kıbrıs Türk halkı olarak birçok zorluk ve mücadeleden, savaşlardan, yokluktan, zorluktan geçerek bugünlere geldik. Özellikle bugünlere gelmemizde Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Anadolu halkının bize gösterdiği yakın destek, birlik, beraberlik ve sevgi ile tüm bu zorlukların üstesinden geldik” dedi.

1974 mihenk taşlarından
1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın mihenk taşlarından birisi olduğunun altını çizen Beyazbayram, “1974’te bizim tarihimizin en önemli mihenk taşlarından birisi gerçekleştirilerek, Kıbrıs’taki zulümden kurtulup özgürlüğümüze kavuştuk ve hakkımız olan toprağımızı elde ettik. Bugün o toprak üzerinde 15 Kasım 1983’te Cumhuriyeti ilan ettik ve şu anda Kıbrıs Türk halkının Cumhuriyeti 37 yaşındadır. Anavatan ile birlikte el ele, iş birliği içerisinde gelişmekte ve güçlenmektedir. Bugünlere gelebilmemiz için büyük mücadeleler vermiş önderimiz Dr. Fazıl Küçük’e ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’a, 1974’te siyasi irade göstererek Barış Hareketi’nin gerçekleşmesini sağlayan Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’a da Allah’tan rahmet diler, minnetimizi ve şükranlarımızı sunarız” ifadelerini kullandı.

Yeni bir dünyaya adım
Törende konuşan KKTC Turizm Bakanlığı Antalya Temsilcisi Nazmi Pınar ise “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugünlere elbette ki kolay gelmedi. Bir halkın vatansızlığı kadar dünyada zor bir şey yoktur, o mücadeleyi verdiler. Bugün burada bu törenleri düzenleyebiliyorsak başlıca kaynağı, nedeni liderimiz Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’tır. Her iki merhum liderimize de saygı ve şükranlarımızı sunuyor, rahmetle anıyoruz. Bugün Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin, anavatanımızın söz sahibi olduğu bir coğrafyada KKTC’nin ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Artık Azerbaycan’da, Doğu Akdeniz’de, Anadolu’da ve tüm Dünya’da bütün Türklerin birlikte hareket edeceği yeni bir dünyaya adım atmaktayız. Elbette ki bunun başlıca mimarı Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü devlet yapısı ve başındaki liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dır. Hem anavatana, hem de bugüne kadar Anadolu’dan emeğini esirgemeyen yurttaşlara tüm Kıbrıs Türkü minnettardır. Mehmetçiği ile Mücahit’i ile birdir, bundan sonra da böyle olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.