KKTC Aksakal Heyeti, Bakü’de düzenlenen “Haydar Aliyev ve Modern Türk Dünyası” konulu konferansa katıldı
Date Added: 05 Mayıs 2023, 10:05

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakal Konseyi KKTC Üyesi Sayın Tansel Fikri başkanlığında Sayın İsmail Bozkurt ve Sayın Osman Ertuğ’dan oluşan KKTC heyeti, Azerbaycan Aksakallar Konseyi’nin daveti üzerine Azerbaycan milli lideri Haydar Aliyev’in 100. Yıldönümü münasebetiyle 2 Mayıs 2023’te Bakü’de düzenlenen “Haydar Aliyev ve Modern Türk Dünyası” konulu konferansa katıldı.

Fikri konferansta yaptığı konuşmada, KKTC’nin egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescili ve tanınması yolundaki onurlu mücadelemize yılmadan devam edeceğimizi, iki Devlet gerçeğinin er ya da geç tüm dünya tarafından tanınacağını, TDT ile TÜRKPA gözlemci üyeliklerimizin bizi cesaretlendirdiğini söyledi.

KKTC Aksakal Heyeti, Azerbaycan Aksakallar Konseyi’ni yaptıkları ziyarette, Türk Devletlerinden gelen katılımcılara tarihi süreç hakkında bilgi vererek, uluslararası toplumun, özellikle AB’nin KKTC’ni görmezden geldiğini ancak KKTC’nin tüm kurum ve kuruluşlarıyla var olduğunu, tanınmanın mutlaka geleceğine inancımızın tam olduğunu ifade ederek, Türk Devletlerinden destek istedi.

Azerbaycan ev sahipliğinde düzenlenen Konferans çerçevesinde, KKTC Aksakal Heyeti, Azerbaycan Aksakallar Konseyi Başkanı Eldar Guliyev ve tüm katılımcılar ile birlikte Milli lider Haydar Aliyev’in anıt mezarını ziyaret etti.