KKTC Londra Temsilcisi Başaran’dan bayram resepsiyonu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, Ramazan Bayramı dolayısıyla KKTC Londra Temsilciliği’nde bayramlaşma resepsiyonu düzenledi.

Bayramın ikinci günü akşamı düzenlenen bayramlaşma resepsiyonuna yoğun bir katılım gerçekleşti. Resepsiyona Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, İngiliz Parlamentosunun üst kanadı Lordlar kamarası üyesi Meral Hüseyin Ece, İngiliz Parlamentosu Kuzey Kıbrıs Dostları Parlamento Grubu Başkanı Lord John Kevin SharkeyTürkiye’nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinden 1. Müsteşar Güçlü Cem Işık, Sercan Evcin, Ticaret Müşavir Yardımcısı Ahmet Enes Tekcan, Southwark Belediye Başkan Yardımcısı Jamille Mohammed, Deutsche Bank AG’den Mustafa Kemal Şahin, KKTC Londra Temsilcilik çalışanları, Avustralya’dan gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle, İngiltere’deki farklı sivil toplum kuruluşlarının başkanları, iş adamları ve İngiltere Kıbrıs Türk toplumunun temsilcilerinden oluşan seçkin bir kitle katıldı.

Yurt dışında yaşayanların kütüğüne kayıt olmaları gerektiği ile ilgili çağrı yapan Başaran yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ülkemizden uzakta bulunduğumuz Birleşik Krallık’ta Ramazan Bayramını kutlamak ve bayramlaşmak için toplanmış bulunuyoruz. Etkinliğimizi katılımlarıyla şereflendiren Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş ve ailesine teşekkürü bir borç bilirim. Kıbrıslı Türklerin nüfusunun büyük bir kısmı Kıbrıs dışında yaşamakta ve özellikle bu nüfusun büyük bir kesiminin ise Londra’da yaşadığı bilinmektedir.

Temsilciliğimiz Birleşik Krallık topraklarında 100 yıldır yaşayan insanlarımızın sesi olmak için buradadır. Kendilerine yurttaşlıkla ilgili her konuda konsolosluk hizmetleri vermektedir. Son dönemlerde uçak seferleri ile ilgili yaşatılan sorunlar herkesi önemli şekilde etkilemiştir. Bu konuda gereken çalışmaların yapıldığının bilinmesini isterim. Temsilciliğimiz, İngiliz makamları ve yetkilileri ile ilişkilerini geliştirmek, ülkemizi ve insanlarımızı en iyi şekilde temsil etmek için çalışmaktadır.

Bizleri yakından ilgilendiren diğer bir konu ise, şimdiye kadar yurt dışında yaşayan insanlarımızın sayısının belirsizliği. Bunu önlemek için herkesi ‘yurt dışında yaşayanlar’ kütüğüne kayıt olmaya ve kimlik kartı almaya davet ediyorum. Bu sayede çıkacak nüfus bilgisi, İngiliz hükümetinin Kıbrıslı Türkler için politikasına ışık tutacaktır.

Ayrıca bildiğiniz gibi Kıbrıs’ta 49 yıldır bir çözüm bulmak için devam eden görüşmeler, önümüzdeki günlerde Crans Montana’da yapılacak. Bu vesile ile görüşmelerin KKTC’nin Kıbrıs Türk halkının hayrına vesile olmasını dilerim.

Bugün, dünyamızda savaş, tehlike, korku, şiddet, saldırı ve tehdit altında ve maalesef belirsizlik içinde yaşamaktayız. Daha iyi bir gelecek yaratmak ve daha mutlu yaşamak için gayret gösteren ve çalışan güzel insanlarımızın mübarek Ramazan bayramını en içten dileklerimle kutlar, bu vesile ile memleketi uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimiz önünde saygı ile eğiliyorum. Herkese barış, huzur ve sağlık dolu günler dilerim.”

Samimi bir ortamda gerçekleşen resepsiyon, katılan konukların birbirleriyle bayramlaşması ve sohbetler eşliğinde devam etti.

(KAYNAK: LONDRA GAZETE)