KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı: “Birleşik Krallık’ta salgın döneminde toplumumuzun çok değerli isimlerini kaybettik”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Birleşik Krallık’ta yaşayan Kıbrıslı Türklerin koronavirüs nedeniyle yaşadığı kayıpları ve zor süreci anlattı.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) sorularını yanıtlayan Oya Tuncalı, Bugüne dek Birleşik Krallık’ta 91 Kıbrıslı Türkün hayatını kaybettiğini ifade ederek, hastanede veya yoğun bakımda tedavi görüp iyileşenler bulunduğunu da belirtti.

Tuncalı sözlerini şöyle sürdürdü:

“İngiltere’de koronavirüs nedeni ile vefat eden vatandaşlarımızın sayısı maalesef 91’dir. Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız arasında da hastanede veya yoğun bakımda tedavi görüp iyileşenler vardır. Kayıplarımız için çok üzgünüz. Hepsine Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm sevenlerine sabır diliyoruz. Bu zor süreçte 26 yaştan, 94 yaşa kadar genç-yaşlı, baba-oğul, iki kardeş, ayni aileden 3 ölüm gibi, Erenköy Mücahitlerimiz gibi, toplumumuzun çok değerli isimlerini yitirdik. Toplumumuza ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.

KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, geride kalan süreçte 4 charter uçuşla çok sayıda öğrenci ve vatandaşın ülkemize geri dönüşü sağlandığını da sözlerine ekledi.