KKTC’İN KURULUŞUNUN 35. YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

KKTC’in kuruluşunun 35. yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa’da bulunan Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmi tören düzenlendi.

Törenden bir gün önce, KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın anıt mezarına bir ziyaret gerçekleştirildi. Daha sonra ise Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün kabri ziyaret edildi.

15 Kasım 2018 tarihinde Fazıl Küçük Bulvarı’nda KKTC’nin kuruluşunun 35. yıl dönümü dolayısıyla yapılan törene Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, 39’ncu Tümen Komutanı Tuğgeneral Coşkun Kaya, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay,ile Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı katıldı.

KKTC CUMHURBAŞKANI YABANCI GAZETECİLERİ KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’nin 35. kuruluş yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında ülkeye gelen yabancı gazetecileri kabul etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 14 ülkeden gelen konuk gazetecileri, geçmişten günümüze Kıbrıs müzakere süreçleri ve son durumla ilgili bilgilendirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Gazetecilerle sohbet sırasında TÜRKEL Yayın Grubunun KKTC tanıtımı ile ilgili ALTIN KÖPRÜ Dergisinin bir özel sayısının çıkarılması teklifi üzerine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı konuyu değerlendirmek üzere ilgili makamlara talimatlar verdi.

KKTC BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY DA YABANCI GAZETECİLER İÇİN BİR BRİFİNG DÜZENLEDİ
Özersay, Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme ve kendi geleceğini tayin etme hakkının en önemli simgesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun tarihi ve sorunlarla ile ilgili geniş bilgi aktardı.

“Bu topraklarda onurumuzla bir halk olarak yaşayabilme ve kimliğimizi var etme mücadelemiz devletimizin kuruluşundan da önceye dayanmaktadır ve geçen süre zarfında bu uğurda çok bedeller ödenmiştir.” Diyen Özersay, “Bugün bu adada bir halk olarak var olma mücadelemizde başarıya ulaşmamızda emeği geçen ve artık aramızda bulunmayan herkesi ve özellikle şehitlerimizi rahmetle anıyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramını yürekten tebrik ediyorum” dedi.
Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı daha sonra yabancı gazetecilerin sorularını cevapladı.

Lefkoşa (Golden Bridge News – Höküme Halilova, Ramiz Meşedihesenli)