KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümü Antalya’da kutlandı
Date Added: 16 Kasım 2022, 12:14

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 39. kuruluş yıl dönümü, Antalya’da düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, KKTC Antalya Başkonsolosluğu, siyasi partiler ve kurum temsilcileri ile Kıbrıs gazileri, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

KKTC Antalya Başkonsolosu Cem Topçu, törende yaptığı konuşmada, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifa diledi.

Ana vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yıldönümünü gönülden kutladığını belirten Topçu, “Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39. kuruluş yıl dönümünde Antalya’da, aranızda bulunmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Ben de bugün sizlere gönül memleketiniz, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, Kıbrıs Türklerinden selam getirdim.” dedi.

Ana vatan ile Kıbrıs Türklerinin bu gurur gününde KKTC’deki 350 bin kardeşinin sevgi ve coşkusunu buraya taşımaktan mutluluk duyduklarını kaydeden Topçu, KKTC’nin Türkiye’nin yardımıyla başı dik, onurlu ve özgür bir şekilde yaşadığını vurguladı.

Bugünlere kolay gelmediklerini, her karış toprağın çetin mücadeleler, ağır bedeller sonucunda elde edildiğini aktaran Topçu, şunları dile getirdi:

“Mücahitlerimizin ve Mehmetçiğin destansı mücadeleleri sayesinde hamdolsun zafere ulaştık. Bu vesileyle Kıbrıs Türk’ünün özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük ve kurucu