KKTC’nin ilk başbakanı Mustafa Çağatay, ölümünün 33. yıl dönümünde anıldı
Date Added: 04 Nisan 2022, 10:35

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ilk başbakanı merhum Mustafa Çağatay, ölümünün 33’üncü yıl dönümünde Girne-Karaoğlanoğlu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

3 Nisan 1989’da 51 yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybeden Mustafa Çağatay’ı

anma töreninde ilk konuşmayı, ailesi adına, Mustafa Çağatay’ın uzun yıllar birlikte siyaset yaptığı eski Meclis Başkanı ve eski Başbakan  Hakkı Atun yaptı.

“Değerli dostum, politika kader arkadaşım, başbakanım Çağatay” diyerek sözlerine başlayan Hakkı Atun, Mustafa Çağatay’ın eşi Tuncay Çağatay’ın bu yılki anma töreninde kendisinden konuşma yapmasını istemesinin kendisini gururlandırdığını ifade etti.

Birlikte büyük zorluklar ve yokluklar içinde görev yaptıklarını, Türkiye’nin yardımı ve desteğiyle bir şeyler yapmaya çalıştıklarını söyleyen Hakkı Atun, Mustafa Çağatay’ı şu sözlerle tanımladı:

“Önce dört dörtlük bir devlet adamı ve demokrattı.  Son derece sakin, ağırbaşlı, temkinli ve sabırlı. Sabır taşıydı. Devlete zararlı olacak konularda çok hassastı.”

“Biz sabretmeyi Çağatay’dan öğrendik” diyen Hakkı Atun, Mustafa Çağatay’ın Meclis’te ve basına yaptığı konuşmalarda da son derece dikkatli davrandığını ve polemikten uzak duran bir hitap ve üslup içinde, saygılı ve nazik olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise konuşmasına “33 yıl çok uzun bir zaman dilimi. Ama az önce konuşmasında Sayın Atun’un da ifade ettiği gibi kendisi ülkemizde, devletimizde büyük bir iz bırakmıştır.  Hala daha onun titizliği, onun sabrı, onun dürüstlüğü, onun devlet adamlığından, ülkesine devletine verdiği hizmetlerden sıkça bahsedilmektedir” diyerek başladı.

“Mustafa Çağatay’ı rahmetle anıyorum.   Bir hukukçu olarak, TMT’deki hizmetleri, Limasol Sancağı’ndaki çalışmaları,  Limasollular’ın buraya aktarılması ve devletin kurulması aşamalarında büyük hizmetleri olmuş büyük devlet adamıdır” diyen Tatar, “onun bıraktığı vasiyet, onun hizmetleri daha fazla değer bulmaktadır.  Sayın Hakkı Atun’un anlattıkları nereden nereye geldiğimizi de göstermektedir” şeklinde konuştu.