“Köprülü Kuş Gözlem Merkezi Projesi” devam ediyor
Date Added: 11 Mart 2015, 10:40

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, Avrupa Birliği (AB), Beyarmudu Belediyesi ve Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR) ile birlikte yürütülen ve 2016’da tamamlanması hedeflenen “Köprülü Kuş Gözlem Merkezi Projesi” çalışmalarını yerinde inceledi.
Hakan Dinçyürek, inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, bölgenin kuş gözlem merkezine çevrilmesiyle turizm etkinlikleri, özellikle kuşların geçiş dönemlerinde eko gün aktivelerinin yapılmasının amaçlandığını söyledi.
Dinçyürek, proje kapsamında, kuşları ürkütmeden insanların düzenli olarak gruplar halinde bu bölgeye getirip, kuşları gözlemlemelerine olanak sağlanacağını anlattı.
AB Destek Ofisi Proje Koordinatörü Alessandra Viezzer de, projenin Avrupa Birliği’nin desteklediği bir çalışma olduğunu belirterek, ortaklaşma unsurunun ön planda olduğunu söyledi.
Viezzer, projenin, belediyeler, sivil toplum örgütleri ve merkezi idarilerin birlikte hareket edip, birlikte ortaya bir efor koyduğu önemli bir proje olduğuna dikkat çekti. Viezzer, projenin, Kıbrıs Türk toplumuna yardım programı kapsamında desteklenmekte olduğunu söyleyerek Avrupa Birliği’nin çok önemsediği projelerden biridir, dedi.